
Ny teknologi gør det nu muligt for blinde at “se” med tungen. Med et kamera installeret, som sender elektroniske impulser til tungen, kan den blinde fornemme, hvordan rummet er opbygget, og ting som bevæger sig. Se videoen her.
Forsøgene med den nye teknologi foregår på University of Montreal. “Konceptet går ud på at flytte en sans, der er væk til en, som stadig er der” fortæller Maurice Ptito, supervisor på forsøgene. “De fornemmer verden igennem deres tunge, og det giver dem følelsen af at se. Man ser ikke med øjnene. Man ser med hjernen”.
Forsøgene har indtil videre vist, at blinde som har brugt udstyret, har haft aktivitet i både syns- og bevægelsesområderne i hjernen. Det er med til at understrege, at blinde i forsøgene, får fornemmelsen af at se.
Se videoen om projektet her:
Send denne nyhed til en ven..
2 Responses to “Blinde kan se med tungen (opdateret)”
Kommentér indlægget
Du skal være logget ind for at kunne skrive indlæg.
Loader ...
October 16th, 2007 at 12:55 pm
Som altid fantastisk at få gode nyheder lige leveret til døren/skærmen. Vi er mange, det glæder
October 16th, 2007 at 1:02 pm
Det lyder herligt
Vi arbejder på at få flere gode nyheder ind på siden til jer alle.